Baza znanja Kuća Ljudskih Prava

O nama

Baza znanja okuplja građu koja nastaje u organizacijama civilnog društva koje djeluju u području ljudskih prava. To su u prvom redu publikacije koje organizacije izrađuju i izdaju, ali i drugi dokumenti – izvještaji, analize, podaci i svi materijali koji su organizacijama važni za rad. Ideja Baze je da okuplja, obrađuje, arhivira, daje na korištenje i čini vidljivijom tu građu.

Svi dokumenti u Bazi su trajno dostupni na jednom mjestu, s jedinstvenim identifikatorom, podacima o autorima, izdavaču, vremenu i tipu dokumenta, i dokumentima u pdf formatu. Na taj način olakšavamo korištenje, pronalazak i citiranje građe. Baza je prostor otvoren svim OCD-ima koji djeluju u području ljudskih prava i omogućava nam da ne gubimo građu po mrežnim stranicama ili drugim prostorima za pohranu koji su nesigurni, nesistematizirani i nedostupni javnosti.

Baza ima dva moguća načina pohrane građe – dokumenti mogu biti u potpunosti javno dostupni, što je važno za objavljene publikacije ili izvještaje prema institucijama. Takva građa se nalazi u Bazi i daje na korištenje u pdf formatu.

Građa može biti i dostupna samo članovima organizacije ili članovima baze, ukoliko se radi o primjerice o podacima koji se tek prikupljaju ili obrađuju u nekom istraživanju i stoga ti podaci (još) nisu namjenjeni široj javnosti. Takva građa se sprema, čuva i daje na korištenje u pristupu koji je ograničen na članove/ice.

Baza koristi platformu Zenodo – digitalni repozitorij izgrađen u sklopu projekta OpenAIRE i CERN-a. Zenodo je istraživački repozitorij opće namjene gdje korisnici/ice mogu dijeliti svoje dokumente i rezultate istraživanja. Zenodo se koristi u različitim zajednicama koje se ne uklapaju u repozitorije specifične za disciplinu ili tamo gdje ne postoji nikakva postojeća infrastruktura.

Saznaj više o Zenodu na: https://about.zenodo.org

  • sigurna pohrana – dokumenti i metapodatci su sigurno pohranjeni za budućnost
  • otvorena – nema članarine za korištenje, Bazu gradimo sami na infrastrukturi CERN i OpenAIRE-a kako bi se osiguralo da se svatko može pridružiti
  • lakše citiranje i pronalazak – svakom dokumentu dodijeljen je identifikator digitalnog objekta (DOI) kako bi ga se moglo citirati i pratiti
  • dostupnost – metapodaci i dokument u pdf formtu se otvaraju u jednom prikazu
  • pretraživost – dokumenti su pretraživi kroz jednostavnu tražilicu
  • otvoreno ili zatvoreno – dokumente je moguće podjeliti javno ili samo sa određenim članovima/icama (npr. jedne organizacije)
  • statistika korištenja – svi dokumenti prikazuju i statistiku korištenja usklađenu sa standardima

Baza znanja je nastala u sklopu projekta NOVI POČETAK – Sektorske inovacije za proaktivno, progresivno i utjecajno civilno društvo za zaštitu i promociju ljudskih prava podržan je sa 199.909,82 € financijske podrške kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.

Objavljivanje ove stranice omogućeno je financijskom podrškom Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova. Sadržaj ove publikacije isključiva je odgovornost Kuće ljudskih prava i ne odražava nužno stavove država donatorica i Upravitelja Fonda.